Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw(Dz. U. Nr 205, poz. 1206) wprowadza od 1 września 2012 r. następujące zmiany:
- szkoły ponadgimnazjalne dzielą się na następujące typy (art. 9):
1) trzyletnie zasadnicze szkoły zawodowe, których ukończenie umożliwia uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe po zdaniu egzaminów potwierdzających kwalifikacje w danym zawodzie, a także dalsze kształcenie, począwszy od klasy drugiej liceum ogólnokształcącego dla dorosłych,
Czytaj więcej...
Od następnego roku szkolnego w klasie pierwszej LO, uczniowie będą uczyli się wszystkich przedmiotów w zakresie podstawowym, kontynuując edukację rozpoczętą w gimnazjum. Natomiast potem muszą wybierać co najmniej dwa przedmioty na poziomie rozszerzonym.
Zadaniem liceum jest przygotowanie uczniów do studiowania na wyższych uczelniach. Aby dostać się na niektóre kierunki studiów musimy mieć dobre wyniki maturalne z określonych przedmiotów.
Jakich przedmiotów warto uczyć się na poziomie rozszerzonym aby zwiększyć znacząco swoje szanse na podjęcie studiów na poszczególnych kierunkach?
Czytaj więcej...
Młodzi coraz częściej stawiają na specjalizacje z przyszłością, po której staną się atrakcyjnym "towarem" na rynku pracy. Świadczy o tym zmiana najbardziej obleganych kierunków i uczelni.
Przez kilkanaście ostatnich lat, z polskich uczelni wychodziły przede wszystkim rzesze humanistów, zasilających szeregi bezrobotnych. Młodzi ludzie najchętniej wybierali kierunki ciekawe, ale mało "rynkowe" - pedagogikę, socjologię, filozofię, psychologię, politologię czy zarządzanie.
Czytaj więcej...
"Przez dziesiątki lat wyuczony zawód dawał ludziom utrzymanie przez całe życie, aż do emerytury. Dziś trzeba być przygotowanym na to, że kariera rozwijać sie będzie dynamicznie, a my pracować będziemy nie tylko w wielu miejscach, ale kilku zawodach. Temu służyć mają zmiany w kształceniu zawodowym wprowadzane od 1 wrzesnia 2012 r." Co Uczniowie i Rodzice powinni wiedzieć o nowym kształceniu zawodowym? Zapraszamy do zapoznania się z publikacjami:
oraz z plakatami promującymi szkolnictwo zawodowe |
Kilkanaście powodów dla których warto wybrać naukę w zawodzie technik informatyk w Zespole Szkół Zawodowych w Węgorzewie
Absolwent technikum po zdaniu egzaminów z poszczególnych wyodrębnionych kwalifikacji w danym zawodzie otrzymuje dyplom technika. Absolwent technikum może podjąć pracę lub podjąć dalszą naukę na wyższej uczelni.
Zachęcamy do lektury raportu z badania "Stan i rola doradztwa zawodowego w wybranych powiatach województwa warmińsko-mazurskiego", które zostało przeprowadzone w 2011 roku, w ramach projektu „Opracowanie modelu poradnictwa zawodowego oraz internetowego systemu informacji edukacyjno-zawodowej”.
Pobierz raport
Żródło: KOWEZiU
Czy już wiesz, kim chcesz zostać w przyszłości?
Jeżeli jeszcze nie wybrałeś zawodu, te filmy mogą okazać się cennym źródłem informacji! Zajrzyj, może jest wsród nich profesja, która chciałbyć w przyszłości wykonywać!
Publikacje powstały w ramach priorytetu IX -- Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, działanie 9.3 Upowszechnianie formalnego kształcenia ustawicznego. Projekt realizowany był przez Izbę Rzemieślniczą oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach i katowicki oddział Telewizji Polskiej S.A.
Zanim wybierzesz liceum… | ![]() |
Kampania informacyjna Ośrodka Rozwoju Edukacji i Ministerstwa Edukacji Narodowej została przygotowana aby zapoznać wszystkich zainteresowanych ze zmianami wynikającymi z wprowadzenia nowej podstawy programowej do szkół ponadgimnazjalnych. Chcemy także pomóc gimnazjalistom i ich rodzicom w wyborze ścieżki dalszego kształcenia. Przed taką decyzją – kluczową dla przyszłego życia i kariery – staną w najbliższym czasie uczniowie klas trzecich gimnazjum. Zapraszamy do zapoznania się z:
• Oświadczeniem Ministra Edukacji Narodowej w związku z przygotowanymi zmianami
• materiałami informacyjnymi o nauczaniu w liceum od września 2012 r.
• forum pytań i odpowiedzi na temat ramowych i szkolnych planów nauczania.
Źródło: ORE
Rynek pracy podlega ciągłym zmianom. Kiedyś wystarczyło ukończyć studia, zdobyć tytuł magistra, znać język obcy i już było łatwiej zdobyć pracę. W tej chwili to przeszłość. Postęp techniczny sprawia, że przestają być atrakcyjne zawody, które dotychczas cieszyły się popularnością - w ich miejsce powstają nowe. Takie są wymogi rynku pracy. Szczegóły dostępne po kliknięciu więcej ....
Czytaj więcej...
Nowa podstawa programowa kształcenia w zawodach
Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom, zamieszcza nowe podstawy programowe „poskładane” dla każdego zawodu. Stanowią one wyciąg z podpisanego 10 stycznia 2012 r. Rozporządzenia w sprawie podstawy programowej kształcenia w zawodach.
Nowa podstawa programowa kształcenia w zawodach będzie obowiązywać od 1 września 2012 roku. Szczegóły po kliknięciu na link poniżej: