Kilkanaście powodów dla których warto wybrać naukę w zawodzie technik informatyk w Zespole Szkół Zawodowych w Węgorzewie
Absolwent technikum po zdaniu egzaminów z poszczególnych wyodrębnionych kwalifikacji w danym zawodzie otrzymuje dyplom technika. Absolwent technikum może podjąć pracę lub podjąć dalszą naukę na wyższej uczelni.
Ukończenie technikum informatycznego umożliwia ubieganie się o przyjcie w zasadzie na dowolny kierunek studiów na uczelniach technicznych. Np. na Politechnice Gdańskiej w procesie rekrutacji na studia pod uwagę brane są przedmioty: język polski, język obcy nowożytny oraz matematyka na każdym wydziale. Na wielu kierunkach jednak zamiast matematyki w procesie rekrutacji kandydat może wskazać inne przedmioty takie jak fizyka i astronomia lub informatyka a na niektórych wydziałach chemia, biologia lub geografia.
Od 1 września roku szkolnego 2012/2013 rozpoczyna się reforma szkolnictwa zawodowego polegająca m.in. na tym, że kształcenie na wszystkich szczeblach szkolnictwa zawodowego odbywać się będzie wg NOWYCH PODSTAW PROGRAMOWYCH kształcenia zawodowego, które będą jednocześnie podstawą przeprowadzania egzaminów zawodowych. O założeniach reformy i nowych zasadach kształcenia ogólnego i zawodowego przeczytasz więcej w linku Reforma szkolnictwa zawodowego na stronie głównej naszej strony.
Dlaczego warto wybrać zawód technika informatyka?
1. To atrakcyjny i poszukiwany na rynku pracy (w tym europejskim) zawód. Ogromny rozwój technik komputerowych jaki nastąpił w ostatnich latach powoduje, iż zawód informatyka jest aktualnie jednym z najpopularniejszych i poszukiwanych zawodów.
2. Absolwenci tego kierunku mogą podejmować pracę we wszystkich firmach, w których są komputery. Informatyków potrzebują firmy z każdej branży mające własną sieć komputerową: banki, urzędy, media, sklepy, agencje reklamowe, telekomunikacja, nauka, firmy specjalizujące się w dostawie sprzętu komputerowego. Dzięki bardzo dobremu przygotowaniu teoretycznemu i praktycznemu są cenieni i poszukiwani na rynku pracy.
3. Specjaliści z branży technologii informatycznych są i będą poszukiwani w wielu krajach Unii Europejskiej Według Ministerstwa Pracy zawód technika informatyka znajduje się na drugim miejscu wśród zawodów o najwyższej dynamice wzrostu zapotrzebowania.
4. Uzyskana wiedza ogólna oraz umiejętności zawodowe pozwolą nie tylko podjąć pracę zawodową, ale również z powodzeniem kontynuować kształcenie na uczelniach wyższych.
↑Dlaczego warto wybrać kształcenie w Zespole Szkół w Węgorzewie
w zawodzie technik informatyk?
1. Nasze technikum informatyczne jest realną alternatywą dla klas o profilach z rozszerzonym nauczaniem matematyki i informatyki w liceach ogólnokształcących. Wybierając tę szkołę nic nie tracisz a nawet zyskujesz ponieważ oprócz dobrego przygotowania i matury masz możliwość zdobycia atrakcyjnego i poszukiwanego zawodu.
2. Posiadamy kadrę nauczycieli bardzo dobrze przygotowaną do nauczania przedmiotów informatycznych. Nauczyciele mają wieloletnią praktykę w nauczaniu przedmiotów informatycznych. Każdy nauczyciel specjalizuje się w innej dziedzinie informatyki i prowadzi inne zajęcia. Uczymy wiadomości i umiejętności praktycznych i przydatnych dla zawodu ale jednocześnie wymaganych na egzaminie maturalnym z informatyki.
3. Proponujemy, aby przedmiotami nauczanymi w zakresie rozszerzonym były matematyka oraz geografia:
v Matematyka jest przedmiotem, który uczelnie wyższe biorą pod uwagę przy rekrutacji
v Zakres i treści nauczania z matematyki jest identyczny z programem nauczania matematyki w klasach liceów z rozszerzonym nauczaniem matematyki, więc daje takie same przygotowanie z matematyki co licea ogólnokształcące.
v Geografia jest również chętnie wybierana przez informatyków jako przedmiot maturalny i daje możliwość ubiegania się o przyjęcie na wiele kierunków nauczania.
4. Posiadamy dwie pracownie komputerowe z pełnym dostępem do Internetu umożliwiające pełną realizację programu nauczania.
5. Zdobywając zawód masz większe możliwości po ukończeniu szkoły średniej.
6. W klasie trzeciej uczniowie odbywają praktyki zawodowe podczas których mogą zdobyć doświadczenie zawodowe. Wszystkie formalności związane z odbywaniem praktyk załatwia szkoła. Zdarza się że podczas praktyk poznają swoich przyszłych pracodawców.
7. W ramach zawodu technika informatyka zdobędziesz TRZY odrębne kwalifikacje zawodowe:
1. Montaż i eksploatacja komputerów osobistych oraz urządzeń peryferyjnych:
Przygotowanie stanowiska komputerowego do pracy
Użytkowanie urządzeń peryferyjnych komputera osobistego
Naprawa komputera osobistego
2. Projektowanie i administracja lokalnych sieci komputerowych:
Projektowanie i wykonywanie lokalnej sieci komputerowej
Administrowanie sieciowymi systemami operacyjnymi
Konfigurowanie urządzeń sieciowych
3. Tworzenie i administracja stron internetowych i baz danych:
Tworzenie stron internetowych
Tworzenie baz danych i administrowanie bazami
Tworzenie aplikacji internetowych
Absolwent technikum po zdaniu egzaminów z poszczególnych wyodrębnionych kwalifikacji w danym zawodzie otrzymuje dyplom technika. Absolwent technikum może podjąć pracę lub podjąć dalszą naukę na wyższej uczelni.
8. W ramach powyżej wskazanych kwalifikacji zawodowych proponujemy następujące przedmioty:
· Systemy operacyjne |
· Pracownia systemów operacyjnych |
· Sieci komputerowe |
· Pracownia lokalnych sieci komputer. |
· Urządzenia techniki komputerowej |
· Diagnostyka i naprawa urządz. komput. |
· Statyczne witryny internetowe |
· Programowanie aplikacji internetowych |
· Pracownia aplikacji internetowych |
· Systemy baz danych |
· Podstawy działalności gospodarczej |
· Język angielski zawodowy |
W ciągu czterech lat nauki średnio w tygodniu odbywa się 12 godzin przedmiotów informatycznych co w ciągu 4 lat nauki daje ok. 1600 godzin przedmiotów informatycznych. W technikum informatycznym liczba godzin przedmiotów informatycznych jest co najmniej 4 razy większa jak w każdym innym typie szkoły.
Ponadto:
Wybierając ten kierunek uczeń zdobędzie wiedzę na temat m.in. :
Materiał ze strony Zespołu Szkół Zawodowych w Węgorzewie
Dodaj temat do forum